A delphoi jósda ősi felirata – „Ismerd meg önmagad!” – hatalmas bölcsességre hívja fel a figyelmünket. Önmagunk megismerése életutunk alakításának fontos építőköve. Aki nem ismeri jól magát, egy ponton megakad valamilyen életterületen, hisz belső fejlődésünk az önmagunkon végzett munkának és önmagunk megértésének eredménye.
Az önismeret által fedezzük fel, milyen képességeink és hiányosságaink vannak, miben kell fejlődnünk, milyen akadályok állnak a boldogságunk útjában. Ez az út segít minket abban is, hogy jobban meglássuk saját felelősségünket sorsunk és emberi kapcsolataink alakulásában.
Az önismereti út életünk egyik legjelentőségteljesebb utazása, és egyre több ember fedezi fel értékét. Lássuk hát, melyek azok a területek, ahol nagy segítségünkre lehet az önismeret!
Önelfogadás
Önmagunk elfogadása kikerülhetetlen lépcsőfok lelki fejlődésünk útján. Ha nem tudjuk elfogadni magunkat, megrekedünk, az önelfogadáshoz és az önmagunkkal való együttérzés kialakításához azonban szükség van arra, hogy tisztában legyünk érzéseinkkel, szándékainkkal, adottságainkkal. Lelki egyensúlyunk és harmóniánk fontos eleme, hogy jóban vagyunk-e önmagunkkal, ide pedig az önismereten át vezet az út.
Célok kitűzése
Amíg nem ismerjük kellően önmagunkat, azt sem fogjuk tudni, hogy mi felé szeretnénk haladni, milyen célokat tűzzünk ki magunk elé. Az önismeret része, hogy feltérképezzük saját vágyainkat, annak mentén pedig, hogy megértjük, miben kell fejlődnünk, kijelölhetjük az utat, amin haladni szeretnénk. Felfedezhetjük, milyen hivatást szeretnénk választani, mi az a tevékenység, ami feltölt minket, vagy hogy mit szeretnénk megvalósítani a párkapcsolatunkban. Könnyen belátható, hogy enélkül a belső munka nélkül valószínűleg csak sodródni fogunk az eseményekkel. Azáltal, hogy törődünk a lelkünkkel és fejlesztjük önismeretünket, egyre tudatosabban élhetjük az életünket, kapcsolataink egyre mélyebbek és értékesebbek lesznek, és megtalálhatjuk életünk célját és mélyebb értelmét.
Párkapcsolat
Minél tudatosabbak vagyunk önmagunkra, annál jobb lesz a párkapcsolatunk minősége. Ha nem ismerjük eléggé önmagunkat, nem vagyunk tisztában saját gyengeségeinkkel és erősségeinkkel, akkor nagy lesz az úgynevezett kivetítés esélye: saját sötét oldalunkat, hibáinkat a párunkban fogjuk felfedezni, és őt fogjuk hibáztatni a gondokért.
Az önismeret segít abban, hogy ne a másikat próbáljuk megváltoztatni, hanem végigmenjünk azon a belső folyamaton, ami saját változásunkhoz, idővel pedig mindkettőnk változásához, és a kapcsolatunk minőségének emelkedéséhez vezet. Ha jól ismerjük és becsüljük magunkat, kevesebb a valószínűsége annak is, hogy számunkra romboló hatású párkapcsolatot alakítunk ki, illetve hogy benne ragadunk egy ilyen kapcsolatban. Az önismeret által nagyobb lelki szabadságra is szert teszünk, ami segít minket abban, hogy ne kerüljünk társfüggő kapcsolatba.
Az önismereti úton lehetőségünk van arra, hogy felismerjük az esetleges ellentmondásokat az önmagunkról kialakított képünk és a párunk által rólunk alkotott kép között. Ez segíteni fogja a közöttünk lévő kommunikációt, és hogy megértsük egymás viselkedését és reakcióit. Az önismeret által könnyebbé válik saját szükségleteink felismerése, és nagy valószínűséggel könnyebb lesz ezeket kifejezni a párunk felé is.
Az önismeret közös úttá is válhat, amelyen a társunkkal együtt járunk: segíthetjük egymást, szövetkezhetünk arra, hogy emeljük egymást a közös lelki munka által. Megegyezhetünk például abban, hogy destruktív viták helyett építő módon, egymásnak szeretetteljes visszajelzéseket adva kezeljük a konfliktusainkat. Ehhez azonban szükségünk van arra, hogy belső utunkon meglássuk, korábban hogyan sodródtunk bele a negatív viselkedési mintákba, párkapcsolati dinamikákba, és jártasságot kell szereznünk abban, hogy hogyan tudunk új módon szembenézni a párkapcsolati kihívásokkal.